Domy severní Moravy a Slezska – přízemní roubený nebo zděný severomoravský a slezský dům

Domy severní Moravy a Slezska – přízemní roubený nebo zděný severomoravský a slezský dům

Základní domový typ severní Moravy a Slezska (té části, která dnes náleží k ČR s výjimkou Moravskoslezských a Slezských Beskyd popisovaných samostatně) se vyznačuje přízemním řešením a dispozicí chlévního, komoro-chlévního nebo komorového typu.

doplnit foto: Přízemní roubené a zděné domy severní Moravy a Slezska, jejich výrazné dobové formy. Přehled hlavních regionů uveden na stránce domy v ČR.
Severní Morava a Slezsko

Roubený přízemní dům

Starší domy v oblasti Slezska a severní Moravy jsou roubené konstrukce. V řadě případů je roubení opatřeno rovněž vnější povrchovou roubení úpravou a to bílením nebo omazáním trámů. V Rychlebských horách našla uplatnění i drážková konstrukce stěn.

Na domech převažují sedlové střechy kryté místy i břidlicí, později často nahrazenou vláknocementovými šablonami čtvercového tvaru. Jednodušeji bedněné štíty starších domů mnohdy opatřeny podlomenicí a původně rovněž kabřincem. Místy byly k domům přistavěny dřevěné podsíně.

Zděný dům severní Moravy a Slezska

Mladší domy jsou v celém půdorysném a výškovém rozsahu zděné z pálených cihel, tj. včetně domových štítů. Charakteristická je náročnější plastická výzdoba průčelí a to zejména pohledově nejvíce exponovaného. Na Opavsku mají domy před vstupem žudra.

Stejně jako starší domy mají i mladší sedlové střechy kryté místně snadno dostupnou břidlicí. V řadě případů již byla břidlicová krytina nahrazena vláknocementovými šablonami nebo méně vhodnými vlnitými deskami.

Hlavní regiony

Mezi výrazné regiony širší oblasti severní Moravy a Slezska, zahrnující větší část Moravskoslezského kraje i nejsevernější část Olomouckého kraje, náleží Orlické hory a Jeseníky včetně podhůří. Uvedená oblast je ztotožněna s tzv. východosudetským domovým typem s řadou regionálních dobových forem. Mezi tyto formy náleží jesenický dům, opavský dům atd. Výrazným národopisným regionem oblasti je Lašsko.

Oproti tomu Moravskoslezské a Slezské Beskydy charakterizuje tzv. karpatský dům, popisovaný samostatně v rámci domového typu východní Moravy a Slezska.

Literatura a odkazy:

FROLEC, Václav, VAŘEKA, Josef. Lidová architektura (Encyklopedie). SNTL a ALFA, L 17-U3-VI-31f/2145 1. vydání, Praha 1983.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *