Domy jihozápadních Čech – přízemní dům roubený na Šumavě a zděný dům v Pošumaví

Domy jihozápadních Čech – regiony a typy jihozápadočeských domů

Základní domový typ jihozápadních Čech reprezentují domy štítové orientace nebo volněji postavené v horském pohraničním terénu. Domy různého dispozičního typu se vyznačují přízemním uspořádáním, někdy patrové nebo se sklepem v důsledku svažitosti terénu.

foto: Dům jihozápadních Čech

Roubené a zděné domy jihozápadnich Čech

Roubené a zděné domy jihozápadních Čech a jejich výrazné dobové formy.Přehled hlavních regionů uveden na stránce domy v ČR.
Jihozápadní Čechy, Foto © MaČe • fotogalerie

Roubený přízemní dům

Starší roubené domy situované v jihozápadních Čechách měly valbové či polovalbové střechy. Dřevěné štíty domů byly předsazeny a místy opatřeny pavláčkou. Jako střešní krytina byly užívány především šindele a poté jako náhrada lehké vláknocementové šablony.

Kromě Šumavy jsou roubené domy dosud dochovány i v níže položeném a dříve osídlením Pošumaví. Zvláště výraznou oblastí je Prachaticko a Vlachovobřezsko díky roubeným domům archaického konstrukčního řešení. Tyto domy se zde prolínají s domy zděné konstrukce, která postupně zcela převážila.

Celozděný dům jihozápadních Čech

Mladší domy na jihozápadě Čech byly zděné z kamene a později pálených cihel. Na rozdíl od staršího období již převažují sedlové střechy askládaná keramická krytina. V 19. století se zvláště výrazově působivými stávají průčelí s tvarovanými a zdobenými štíty.

Hlavní regiony

Mimořádně výrazný okrsek lidové architektury jihozápadních Čech se dochoval v oblasti Volyně a Vlachova Březí. Výrazné regionální formy domů jsou dochovány rovněž na Šumavě.

Domový typ jihozápadních Čech zaujímá především příhraniční polohy Plzeňského a Jihočeského kraje, resp. jeho západní část. Do vnitrozemí přitom zasahuje nejdále oblastí, kde se stýká správní území Středočeského, Plzeňského a Jihočeského kraje.

Při jihozápadní zemské hranici Čech se nalézá rovněž Alpský dům a Chodský dům, přičemž oba jsou považovány za samostatné domové typy a popisovány samostatně.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Domový typ jihozápadních Čech © Martin Čerňanský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *