Keramická dlažba podlahy – keramické dlaždice, pokládka a rozměry

V interiérech staveb byly keramické dlaždice používány na místě dřívějšího užití kamenné dlažby. U domů, výměnku či chalup se ponejvíce jednalo o prostor vstupní síně a částečně světnice.

foto: Vnitřní dlažba obytné stavby

Čtvercové keramické dlaždice použité ve vstupní síni výměnku. Zadní část síně za klenutým pasem je vyhrazena kuchyňskému provozu.
Obec Trstěnice, okres Svitavy, Foto © MaČefotogalerie

Dlažba v síni a kuchyni

Nejběžnější užití keramických dlaždic v interiéru domu, výměnku nebo chalupy přestavuje dláždění vstupní síně.

Důvodem je převážně komunikační charakter přízemního síně, která zajištuje přístup do ostatních prostor v domě i velmi často používané spojení se zápražím a exteriérem stavby. S tímto souvisí i požadavky na snadnou a častou čistitelnost povrchu. V některých regionech se můžeme setkat rovněž s průchozí vstupní síní.

Kromě tohoto byla zadní část vstupní síně obvykle vyhrazena obsluze topeniště a kuchyňskému provozu v závislosti na způsobu vytápění a přípravě teplých pokrmů.

Keramické dlaždice u kamen a zdiva

Keramické dlaždice nacházejí uplatnění rovněž ve světnici domu a to hned z několika důvodů. Z důvodů zvýšeného požárního rizika jsou umísťovány v prostoru kolem kamen nebo sporáku (i pod nimi včetně plochy pro ukládání dřeva).

Dalším důvodem pokládky dlaždic je zvýšené riziko vlhkosti při obvodových stěnách obytné místnosti. Dřevěná podlaha je přitom zpravidla na šiřku dlaidice odsazena, aby se zabránilo kontaktu dřeva s vlhkým zdivem.

Běžné keramické dlaždice

Vnitřní keramické dlaždice měly většinou čtvercový tvar o velikosti 30 x 30cm, přičemž převažuje rovnoběžné kladení s průběžnými spárami mezi dlaždicemi.

Speciální keramické dlaždice

U mladších domů bohatších usedlostí i domů chmelařských oblastí (sušení chmele zpočátku probíhalo na půdách) byly stejně jako v prostředí města užívány na půdě keramické dlaždice menší velikosti. Tyto dlaždice zv. půdovky či topinky a vyráběné včetně okrajových dlaždic se vyznačují půdorysnými rozměry 20 x 20 cm.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole Vnitřní dlažba z cihel a keramických dlaždic © Martin Čerňanský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru