Cihelná dlažba podlahy – dlažba z cihel, pokládka a rozměry

Na vnitřní dlažbu domu nebo výměnku se vedle staršího užití neopracovaného či opracovaného kamene užívaly především pálené cihly různého způsobu kladení.

Vnitřní dlažba z pálených cihel

Pálené cihly představují nejjednodušší variantu vnitřní dlažby vyrobené z keramického střepu. Jsou pokládány zpravidla největší plochou naležato za účelem nejnižší spotřeby materiálu, tj. počtu cihel. Tento způsob pokládky je užíván především ve středním dílu domové dispozice s kuchyňskou částí vyhrazenou ohništi – vstupní síni.

Důvodem je nejen časté komunikační a provozní využívání tohoto prostoru, ale i zvýšené riziko požáru. Spárořez dlažby určovaný rozměrem použitých cihel je obvykle charakterizován průběžnými nebo prostřídanými spárami rovnoběžnými se stěnami dlážděného prostoru.

Pálené cihly u schodů

S jiným způsobem pokládání pálených cihel v interiéru zděné stavby se můžeme setkat u provozně zatížených komunikací – schodů mezi sklepem a přízemím nebo přízemím a patrem. V případě vnitřních (i venkovních) schodů jsou cihly často kladeny ve směru užšího délkového rozměru. Výška schodištového stupně v tomto případě zhruba odpovídá střednímu rozměru cihly, tedy šířce.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Vnitřní dlažba z pálených cihel © Martin Čerňanský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru