Domy Českomoravské vrchoviny – roubený nebo zděný dům na Vysočině a přilehlých oblastech

Domy Českomoravské vrchoviny – regiony, typy a formy domů na Vysočině

Základní domový typ Českomoravské vrchoviny se vyznačuje převážně přízemním řešením. Dispozice domů jsou různého typu, kdy v zadní hospodářské části může být komora, chlév nebo obě prostory.

Foto: Dům na Vysočině, Roubené a zděné domy Českomoravské vrchoviny a jejich výrazné dobové formy. Přehled hlavních regionů uveden na stránce domy v ČR.

Roubený přízemní dům

Starší roubené domy Českomoravské vrchoviny se vyznačují střechami krytými ponejvíce šindelem. Štíty domů mají podobu odsazené lomenice lichoběžníkového tvaru a šikmo bedněné (často do tvaru X). V dolní části lomenice domu je provedena podlomenice a v horní malá valbička, nahrazující starší kabřinec.

Zděný dům Českomoravské vrchoviny

Mladší přezdívané a zděné domy mívají shodnou architektonickou formu jako starší dřevěné stavby. Na této podobě se výraznou měrou podílí polovalbová střecha s námětky i výrazná římsa v úrovni podlomení, kterému se podobá. Shora může být římsa ještě krytá šindelem a to i v případě celozděného domu včetně štítu.

Na jihu byly později stavěny i okapově orientované zděné domy, vystavěné za užití kamene, cihel a pálené střešní krytiny.

Hlavní regiony

V širší oblasti Českomoravské vrchoviny můžeme rozlišit horácký a poličský dům. Dále na severovýchodě v rámci téhož domového typu rozeznáváme ještě třebovsko-svitavský dům, ležící již v prostoru Svitavské pahorkatiny (oblast Východočeské tabule) a vyznačující se uplatněním patrového uspořádání.

Nejjižnější jihovýchodní oblast samého okraje Vysočiny charakterizuje dyjsko-oslavský dům, taktéž ještě řazený k domovému typu Českomoravské vrchoviny nekorespondující v tomto případě se stejnojmennou geomorfologickou oblastí.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Domový typ Českomoravské vrchoviny © Martin Čerňanský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *