Pustevny jako výletní ubytovny, dnes Valašské muzeum v přírodě v Rožnově

Ve správě Valašského muzea v přírodě jsou rovněž stavby nacházející se v areálu beskydského turistického střediska Pustevny, nazvaného podle bývalé poustevny zřízené nedaleko první dřevěné kaple na Radhošti.

foto: Areál Pusteven

Areál turistického střediska Pustevny

Areál Pusteven v blízkosti hory Radhošť tvoří dřevěné stavby vystavěné na konci 19. století podle Dušana Jurkoviče.

Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm, okres Vsetín, Foto © MaČe • fotogalerie

Pustevny

K rozvoji Pusteven dochází v závěru 19. století v důsledku rozvoje turistického ruchu a výstavby nových objektů sloužících ubytování.

Významnou roli při zpřístupňování výše položených lokalit Beskyd měl zdejší turistický spolek „Pohorská jednota Radhošť“. Brzy po svém založení spolek odkoupil první pozemek a na tomto nechal vystavět první útulnu zv. Pústevňa. Zanedlouho byla na sousedním pozemku postavena další útulna, nazvaná Šumná.

Restaurace Libušín a hotel Maměnka

foto: Restaurace Libušín

Interiér restaurace Libušín

Interiér restaurace pojmenované podle české kněžny Libuše. Výzdobu s motivy valašských a slovenských pověstí provedl akademický malíř Karel Štapfer podle návrhů Mikoláše Alše.

Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm, okres Vsetín, Foto © MaČe • fotogalerie

Další objekty sloužící rovněž jako výletní ubytovny byly postaveny v samém závěru 19. století. Jednalo se o roubené stavby zvané Libušín (dnes restaurace) a Maměnka (horský hotel).

Mezi typické znaky staveb náleží použití dřeva na vyřezávané prvky nosné i dekorativní funkce. Nápadná je rovněž výrazná barevnost, uplatňující se v náročně řešených interiérech i exteriérech staveb. Areál Pusteven byl prohlášen za Národní kulturní památku.

Dušan Jurkovič

Stavby výletních ubytoven Libušín a Maměnka navrhl slovenský architekt Dušan Jurkovič ve slohu označovaném jako lidová secese. Při zpracování návrhů Jurkovič svébytně kombinoval secesní a lidovou architekturu, přičemž zaujat již dříve pracemi lidových tesařů čerpal inspiraci z architektury valašské i kysucké.

Praktické zkušenosti přitom Jurkovič získal prací ve vsetínském ateliéru architekta Michala Urbánka, za jehož pomoci krátce předtím realizoval stavby pro Národopisnou výstavu ve Vsetíně i Národopisnou výstavu českoslovanskou v Praze (1985).

Radhošť

Z turistického střediska Pustevny vede cesta i na horu Radhošť, kde stojí kaple a sousoší Cyrila a Metoděje. U cesty stojí socha Radegasta, slovanského pohanského boha sídlícího podle prastarých pověstí na Radhošti.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm © Martin Čerňanský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru