Mlýnská dolina v Rožnově – areál technických staveb

Nejmladším areálem skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm je Mlýnská dolina, představující veřejnosti převážně technické stavby včetně zařízení na vodní pohon. Potřeba vodních náhonů předurčila situování areálu v údolí, tedy mezi Valašskou dědinou a Dřevěným městečkem.

foto: Mlýnská dolina

Mlýnská dolina s areálem technických staveb

Pohled do prostoru Mlýnské doliny s hamrem a kamenným můstkem.

Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm, okres Vsetín, Historická mapa © ČÚZK • fotogalerie

Areál technických staveb

Areál Mlýnské Doliny zaujímá táhlý prostor podél místní komunikace, vymezený právě touto komunikací a původním průběhem koryta vodního toku. Při umístění staveb se vycházelo ze situace existující ve Velkých Karlovicích – Podťatém, odkud řada staveb pochází.

Sušárna a vozovna

Nejblíže vstupu nově zřízeného v prostorném objektu sušáku,postaveného po polovině 19. století a sloužícího dříve k textilní výrobě, byla v novější fázi výstavby areálu umístěna kopie vozovny z Ostravice. Na svém původním místě sloužila rozměrná podélně průjezdná stavba od poloviny 19. století provozu lesního a pilařského hospodářství.

Vozovna se vyznačuje novou pilířovou konstrukcí (původní stavba nejspíše omítnuta) a výplněmi provedenými z vodorovně kladených fošen. Na valbovou střechu bylo užito šindelové krytiny.

Mlýn, pila, valcha a hamr

foto: Stavby na vodní pohon

Hamr v areálu Mlýnské doliny ve Valašském muzeu v přírodě

Zděný hamr vystavěný podle hamru z Ostravice, vybavení pochází z Nemílkova. Vodní náhon situován na snímku vlevo.

Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm, okres Vsetín, Foto © MaČe • fotogalerie

Základem areálu Mlýnské doliny jsou technické stavby s funkčním zařízením na vodní pohon. Stavby jsou dokladem mlynářské, pilařské, valchařské a hamernické výroby v oblasti Beskyd. Zastupují přitom i jednotlivá, dnes již často mizející řemesla.

Jmenovitě se jedná o hamr z Ostravice a o mlýn (včetně stodoly), pilu a valchu z Velkých Karlovic. Stavby dřevěné konstrukce pocházejí převážně z 18. století, zděný hamr z 1. poloviny 19. století. Jeho vybavení však pochází z hamru v obci Nemílkov na okrese Klatovy.

Kovárna a lisovna

K dalším stavbám v areálu Mlýnské Doliny náleží kopie kovárny z Horní Lidče a nedaleko stojící lisovna oleje z Brumova. K hamru byla dodatečně přemístěna i zvonička pocházející z Dolní Bečvy, situovaná do této doby v areálu Dřevěného městečka. Přímo pod svahem byla nově postavena kopie domu z Trojanovic, podobající se hamernickým domům z jiných lokalit.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Mlýnská dolina © Martin Čerňanský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru