Litinové a ocelové mříže na dveře a okna, 3 typy: nýtované, šroubované a svařované

Na rozdíl od starších kovaných mříží z kujného železa jsou mladší mříže na dveře nebo okna vyrobeny z litiny nebo oceli. Jako spojovací prostředky jsou přitom užívány nýty nebo šrouby a později technika svařování, běžná i u moderních mříží.

Mříže na dveře
Mříž osazená do křídla rámových dveří a tvořená zakřivenými pruty rozvilinového motivu. Pruty jsou spojeny svary a místy sponami.. Obec nezveřejněna, okres Liberec. Foto © MaČe, 2006

Litinové a ocelové mříže

Mladší typy mříží se vyznačují pruty vyráběnými z litiny nebo oceli (rozdíl mezi železem a ocelí určuje obsah uhlíku). Litinové a ocelové mříže do dveří a oken jsou užívané na historických stavbách z období 19. století.

Svary, nýty a šrouby

Kromě užití již dříve známých spon nebo objímek bývají pruty nebo pásky mladších mříží spojovány rovněž dalšími způsoby. Mezi tyto náleží kovářské svařování – svařované mříže a nýtování – nýtované mříže. Mezi mladší způsob náleží i spojování pomocí šroubů, které však není nikterak časté. Podle funční a estetické potřeby mohlo docházet rovněž ke kombinacím několika typů spojů.

Moderní mříže na dveře a okna

Mříž na okno
Náročně tvarované okenní mříže secesního tvarosloví na oknech bývalé továrnické vily z počátku 20. století. Obec DOLNÍ BRANNÁ, okres Trutnov. Foto © MaČe, NPÚ, 2010

Se zajímavými typy mříží do oken a dveří se setkáme rovněž na počátku 20. století. Jsou často již indivuduálně řešená a vynikají mezi nimi především mříže tehdy oblíbeného secesního tvarosloví, kombinujícího přímé pruty, kruhové obruče i složitější tvary obvykle rostlinného motivu.

Autor textu a fotodokumentace k materiálu Litinové a ocelové mříže © Martin Čerňanský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru