Litinové a ocelové mříže – nýtované, šroubované a svařované mříže na okna a dveře, moderní mříže

Litinové a ocelové mříže nýtované, šroubované a svařované

Na rozdíl od starších kovaných mříží z kujného železa jsou mladší typy mříží vyrobeny z litiny nebo oceli. Jako spojovací prostředky jsou přitom užívány nýty nebo šrouby a později technika svařování, běžná i u moderních mříží.

foto: Dveřní mříže

Mříž osazená do křídla rámových dveří a tvořená zakřivenými pruty rozvilinového motivu. Pruty jsou spojeny svary a místy opatřeny sponami.
Obec Kryštofovo Údolí, okres Liberec, Foto © MaČe • fotogalerie

Litinové a ocelové mříže

Mladší typy mříží se vyznačují pruty vyráběnými z litiny nebo oceli (rozdíl mezi železem a ocelí určuje obsah uhlíku). Litinové a ocelové mříže na okna a dveře jsou užívané na historických stavbách z období 19. století.

Svary, nýty a šrouby

Kromě užití již dříve známých spon nebo objímek bývají pruty nebo pásky mladších mříží spojovány rovněž dalšími způsoby. Mezi tyto náleží kovářské svařování – svařované mříže a nýtování – nýtované mříže. Mezi mladší způsob náleží i spojování pomocí šroubů, které však není nikterak časté. Podle funční a estetické potřeby mohlo docházet rovněž ke kombinacím několika typů spojů.

Mříže z počátku 20. století

foto: Okenní mříže

Náročně tvarované mříže secesního tvarosloví na oknech bývalé továrnické vily z počátku 20. století.
Obec Dolní Branná, okres Trutnov, Foto © MaČe • fotogalerie

Se zajímavými typy mříží oken a dveří se setkáme rovněž na počátku 20. století.

Jsou často již indivuduálně řešené a vynikají mezi nimi především mříže tehdy oblíbeného secesního tvarosloví, kombinujícího přímé pruty, kruhové obruče i složitější tvary obvykle rostlinného motivu.

Autor textu a fotodokumentace k materiálu
Litinové a ocelové mříže © Martin Čerňanský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *