Mělnicko – krajina a obce, regiony lidové architektury

Mělnicko je výraznou oblastí lidové architektury severní části středních Čech. Z hlediska geomorfologického členění leží na hranici Středočeské a Severočeské tabule.

Mělnicko

mapa: Mapa území ORP Mělník

Letecká mapa obce s rozšířenou působností Mělník

Letecká mapa obce s rozšířenou působností Mělník včetně okolních obcí. Na mapě orientačně vyznačeny určující regiony lidové architektury na Mělnicku – Kokořínsko a Dolní Pojizeří.
Mělnicko, okres Mělník, Mapy © Seznam.czfotogalerie

Značnou část území Mělnicka tvoří nížinné a téměř odlesněné polohy určované v západní části tokem řeky Labe a ve východní části výše položeným celkem Jizerské tabule.

Vhodné klimatické podmínky ve vazbě na konfiguraci terénu i vydatný vodní tok předurčily území kolem středního toku Labe k velmi starému osídlení. Mezi staré sídelní území ostatně náleží celá oblast Polabské nížiny, dosahující až na Kolínsko.

Oproti těmto územím zůstala severní část Mělnicka zalesněná, se členitějším terénem náročně modelovaném pískovcovými skalními masívy. Díky svým krajinným a přírodních hodnotám jsou výše a severněji položené oblasti Mělnicka součástí CHKO Kokořínsko, dosahují právěž až k Polabské nížině rozprostírající se v okolí soutoku Labe s Vltavou u Mělníka.

Regiony

Uvedenému rozdělení zásadním způsobem ovlivňujícího dostupný stavební materiál i charakter zástavby zhruba odpovídají i určující regiony lidové architektury v oblasti Mělnicka – Kokořínsko a Jizerská tabule.

Obce

Správní obvod obce s rozšířenou působností Mělník je vymezen územím níže uvedených obcí a místních částí uvedených v závorce. Tučně označeny středočeské památkové rezervace a středočeské památkové zóny s odkazem na dosud samostatně zpracované lokality.

foto: Obce na Mělnicku

Dobřeň - roubené patrové domy

Roubené patrové domy v podobě typické pro Chráněnou krajinnou oblast Kokořínsko.
Dobřeň, okres Mělník, Foto © MaČefotogalerie

Obce: Býkev (Jenišovice), Byšice, Cítov (Daminěves), Čečelice, Dobřeň (Jestřebice, Klučno, Střezivojice, Vlkov), Dolní Beřkovice (Podvlčí, Vliněves), Dolní Zimoř, Horní Počaply (Křivenice), Hořín (Brozánky, Vrbno, Zelčín), Hostín, Chorušice (Choroušky, Velký Újezd, Zahájí), Jeviněves, Kadlín (Ledce), Kanina, Kly (Dolní Vinice, Hoření Vinice, Krauzovna, Lom, Větrušice, Záboří), Kokořín (Březinka, Janova Ves, Kokořínský Důl, Šemanovice, Truskavna), Lhotka (Hleďsebe), Liběchov (Ješovice), Liblice, Lobeč, Lužec nad Vltavou (Chramostek), Malý Újezd (Jelenice, Vavřinec), Medonosy (Chudolazy, Nové Osinalice, Osinalice, Osinaličky), Mělnické Vtelno (Radouň, Vysoká Libeň), Mělník, Mšeno (Brusné 2.díl, Hradsko, Olešno, Ráj, Romanov, Sedlec, Skramouš, Vojtěchov), Nebužely, Nosálov (Brusné 1.díl, Libovice, Příbohy), Řepín (Živonín), Spomyšl, Stránka (Ostrý, Tajná), Střemy (Jenichov), Tuhaň, Tupadly, Velký Borek (Mělnická Vrutice, Skuhrov), Vidim, Vraňany (Mlčechvosty), Vysoká (Bosyně, Chodeč, Strážnice, Střednice) a Želízy (Nové Tupadly, Sitné).

Autor textu a fotky ke kapitole
Střední Čechy – Mělník a okolí © Martin Čerňanský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru