Vrcholný a pozdní středověk a gotika (2/3 13.stol.-poč. 16. stol.), kolonizace a husitské války

Vrcholný středověk je vymezen dobou od 2. třetiny 13. století do 14. století, tedy raně a vrcholně gotickým obdobím. Pozdní středověk je vymezen dobou od konce 14. století do počátku 16. století, tedy pozdně gotickým obdobím.

Vnější kolonizace a husitské války

Vrcholný a pozdní středověk, kolonizace a války
Období vrcholného a pozdního středověku charakterizuje zahraniční kolonizace pohraničních oblastí a následně úpadek v důsledku morové epidemie a husitkých válek. Určujícím uměleckým slohem je gotika. Jako příklad kolonizace pohraničí je uvedena zaniklá vesnice Pfaffenschlag, založená na místě starší slovanské osady. Plán © podle V. Nekuda, 1975, foto © MaČe.

Raně a vrcholně gotické období

Období vrcholného středověku je charakterizováno nárůstem osídlovacího procesu a dosídlením oblastí ve vyšších polohách – tzv. vnější, převážně německá kolonizace. Současně dochází k rozšiřování a zahušťování dosavadního osídlení i komunikační sítě.

Hospodářské a sídelní změny

Přestože ani z tohoto období nemáme dochované žádné stavby budované v běžném venkovském prostředí, znamená tato závěrečná fáze sídelního postupu kvalitativní předěl a strukturální proměnu v hospodaření. V souvislosti s tímto dochází rovněž k zásadní změně v námi sledované formě vesnických sídel.

Poloha a půdorysné uspořádání vesnic

Proměna vesnických sídel se ukázala natolik zásadní, že jejich nová poloha a půdorysné uspořádání přetrvalo ze 13. – 14. století až do současnosti. U původem vrcholně středověkých vesnic tedy časově mladší stavby víceméně opisují historickou polohu starších staveb, na jejichž půdorysné stopě zpravidla vznikají.

Pozdně gotické období

Hospodářská krize a morová epidemie

Po vrcholně středověkém období následuje prudký hospodářský propad našich zemí, započatý velkou morovou epidemií roku 1380.

Husitské války a požáry staveb

Následujících století je poznamenáno rozsáhlou devastací za husitských válek, vyčerpáním z následujících válečných konfliktů a hladomorem. Mírové smlouvy přináší až rok 1479.

Zvláště ničivé byly zejména časté požáry, protože dřevěné stavby se slaměnou krytinou se ještě běžně vyskytovaly i v městském prostředí. Počet obyvatel našich zemí poklesl téměř o polovinu a byl zvláště citelný zejména na vesnici, kde si vynutil mimořádná opatření v podobě přechodného omezení pohybu poddaných a dočasného zvýšení robotních povinností.

Hospodářský vzestup a vesnické stavby

Na sklonku 15. století nachází pozdní gotika své uplatnění i ve světské architektuře, dokladající pozvolný hospodářských vzestup našich zemí po letech hospodářského úpadku. Pozdní gotika si ve vesnickém stavitelství (avšak i sakrální architektuře) zachovala své převažující postavení po celé 16. století.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole Vrcholný a pozdní středověk © Martin Čerňanský

Text vznikl doplněním a úpravou přednášky:

ČERŇANSKÝ, Martin. Vliv zemědělství na utváření venkovského prostředí, sídel a staveb [přednáška], Praha: 2010

Poznámky a citace k příspěvku:

Dějiny zemí Koruny české I. © Vratislav Vaníček, Petr Čornej, Ivana Čornejová, Ivan Rada

Literatura a odkazy k tématu:

High Middle Ages. In: Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. Wikimedia Foundation 2001–, [cit. 2024-6-23]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/High Middle Ages

Late Middle Ages. In: Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. Wikimedia Foundation 2001–, [cit. 2024-6-23]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Late Middle Ages

Medieval art. In: Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. Wikimedia Foundation 2001–, [cit. 2024-6-23]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Medieval art

Přejít nahoru