Technické stavby ve skanzenu ve Strážnici, v areálu technických staveb na vodní pohon

Zatím jen z části stojící areál technických staveb představují stavby se zařízením na vodní pohon. Jedná se o objekty situované původně v povodí říčky Veličky v oblasti nedalekého Horňácka.

foto: Obydlí mlynáře ve skanzenu

Obydlí mlynáře v Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici

Kopie obydlí mlynáře krytého valbovým zastřešením s doškovou krytinou.

Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy Strážnice, okres Hodonín, Foto © MaČe • fotogalerie

Dům mlynáře a pila

Stavby areálu reprezentuje kopie obydlí mlynáře a vodní pila na zpracování dřeva. Obě stavby pocházejí z Čerešníkových mlýnů, které jsou místní části obce Nové Lhoty. Areál ještě doplní obydlí mlynáře a mlýnice z Podhájských mlýnů, stejně jako valcha na zpracování polotovarů podomácku vyráběného sukna.

Obytné stavení mlýna

Kopie obydlí mlynáře je zděnou obílenou stavbou se sytě modrou podrovnávkou svého podélného průčelí. Toto průčelí je prolomeny dvěmi vstupními otvory, dvěmi otvory okenními a jedním větracím. Kratší stěny jsou plné, obílené po celé výšce. Střecha obydlí je valbová a krytá došky. Originální objekt byl datována do 1. poloviny 18. století.

Vodní pila

foto: Pila ve skanzenu Strážnice

Stavba pily na vodní pohon ve skanzenu Strážnice

Stavba pily původně poháněné vodním kolem na vrchní vodu. Z konstrukčního hlediska se jedná o lehkou rámovou konstrukci kombinovanou se zdivem.

Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy Strážnice, okres Hodonín, Foto © MaČe • fotogalerie

Stavba vodní pily je z převážné části dřevěné rámové konstrukce, z vnější strany obedněné svisle kladenými prkny. V přední části je bednění vynecháno z důvodu umístění kolejnic, po kterých bylo dřevem pohybováno směrem k samotné pile na vodní pohon. Vodní pilu později nahradil motorem poháněný katr.

Zadní část objektu je zděná z kamene, přičemž při jedné ze stran je situováno vodní kolo s částí vantrokového žlabu na vrchní vodu. Sedlovou střechu s bedněnými štíty krytí pálené tašky.

Panský mlýn a Baťův kanál

Za prohlídku nepochybně stojí i mimo skanzen stojící patrový panský mlýn, resp. jedna z jeho dochovaných budov. Mlýn je situován při Baťově kanálu v návaznosti na zástavbu staré Strážnice.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Stavby se zařízením na vodní pohon ve skanzenu Strážnice © Martin Čerňanský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru