Osídlení a obce Jizerské tabule – vesnická sídla a stavby lidové architektury
Jizerská tabule představuje úrodnou oblast v prostoru vymezeném dnešními městy Mělník a Mladá Boleslav, pravidelně členěnou údolími a roklemi. Oblast náleží k velmi starému sídelnímu území s řadou významných obcí i jednotlivých památek.
Obsah :
Osídlení a obce
mapa: Historická mapa Jizerské tabule

Mapa II. vojenského mapování, pořizovaného v letech 1836 – 1852. Zhruba uprostřed obec Kadlín, vlevo Chorušice a vpravo Boreč.
Jizerská tabule, okres Mělník a Mladá Boleslav, Mapa © Seznam.cz • fotogalerie
Do dnešních dob zůstaly pokryty lesnatým porostem pouze údolí a rokle (např. Husův důl, Vránova rokle aj) směřující k řece Jizeře. Oproti těmto byly náhorní rovinné polohy mezi Labem a Jizerou zcela odlesněny z důvodu intenzivní zemědělské činnosti.
Prostor Jizerské tabule přecházející na východě v region Dolního Pojizeří je oblastí velmi starého osídlení. Pomineme-li archeologické výzkumy sahající až do pravěkého období, náleží řada přímých i nepřímých dokladů do období raného středověku (např. název Velký Újezd, románský kostel v Čečelicích).
Půdorysné uspořádání vesnických sídel situovaných v náhorních polohách a zpravidla těsné blízkosti údolí je ovšem mladšího data. Jako v případě jiných oblasti totiž doznalo v období vrcholného středověku zcela zásadních proměn.
Lidové stavby
mapa: Historická mapa obce Kadlín

Mapa stabilního katastru z roku 1842 zachycující téměř výlučně zděné stavby štítově orientované vůči prostoru návsi.
Kadlín, okres Mělník, Mapa © ČÚZK • fotogalerie
Region lidové architektury v oblasti Jizerské tabule je v současné době reprezentován zděnou architekturou, která zde převážila ještě před polovinou 19. století.
Dokladem tohoto je téměř kompletně zděná zástavba obklopující velké a více či méně pravidelné návesní prostory pocházející právě z období vrcholného středověku (např. Kadlín s návsí lichoběžníkového tvaru).
Ostatní stavby
Nedílnou součástí jsou rovněž v intravilánu sídel, tj. zastavěném území, se nacházející církevní stavby, panské hospodářské dvory a stavby šlechtických sídel včetně čestných dvorů.
Autor textu a fotky ke kapitole
Osídlení a vesnice v oblasti Jizerské tabule © Martin Čerňanský