Hospodaření a řemesla – doprava, zemědělské nářadí a stroje

Kromě staveb a bydlení dokládají národopisné sbírky rovněž úroveň hospodaření a zpracování zemědělských plodin. Návštěvníci se tak mohou seznámit s tradičním hospodářstvím i rukodělnou řemeslnou výrobou.

foto: Vůz s plnou korbou

Dřevěný vůz s plnou bedněnou korbou

Vůz tvořený dvojicí kol s nápravami, rozvorou, ojí a přistrojením. Přistrojení tvoří plná dřevěná korba s vysokými bedněnými čely i postranicemi.
Lokalita ani okres nezveřejněn, Foto: MaČefotogalerie

Doprava a přeprava

Polní a luční hospodářství je zastoupeno především nejrůznějšími přepravními i dopravními prostředky, jako jsou vozy nebo saně.

Fasuňky, hnojníky, vozy a žebřiňáky

Vozy opatřené nízkými postranicemi a vysouvacími čely (tzv. fasuňky) sloužily k transportu hlíny, kamen, pytlů nebo hnoje (stejně jako tzv. hnojníky). K odvozu píce a okopanin sloužily vozy opatřené vysokou korbou, zatímco žebřiňáky (název odvozen podle žebříkového vzhledu postranic) ke svozu obilí z polí do stodol.

Saně

Saně byly používány ke svážení sena, dřeva i převážení nákladů či osob.

Zemědělské náčiní a nářadí

foto: Náčiní a nářadí

Zemědělské náčiní a nářadí - chomouty, vidle, hrábě, cepy, toulec, kosa, nůše atd.

Expozice zemědělského náčiní a nářadí – chomouty, dřevěné vidle, hrábě, cepy, toulec, kosa, proutěné nůše atd.
Lokalita ani okres nezveřejněn, Foto: MaČefotogalerie

Další skupinu předmětů vystavovaných v rámci národopisných sbírek soustředěných v muzeích představuje zemědělské náčiní a nářadí.

Jedná se především o nejrůznější rádla, pluhy a rozrývací brány se železnými hřeby na obdělávání půdy, srpy a kosy na kosení nebo cepy na mlácení obilí. Dále vidle, hrábě, lopaty, nůše aj. nebo nejrůznější chomouty k zápřahu volů nebo koní táhnoucích uvedené přepravní a dopravní prostředky.

Tovární stroje

Nechybí samozřejmě ani mladší a již továrně vyráběné stroje, jako jsou mlátičky a fukary na nejrůznější pohon.

Lidová řemesla, dílny a výrobky

Lidová řemesla zastupují zejména sami výrobci výše uvedeného dřevěného zemědělského náčiní a nářadí, vozů i starších typůpřevážně dřevěných zemědělských strojů.

Příkladem může být kolářká (oprava kol), truhlářská nebo sekernická dílna. V dílnách byly ze dřeva vyráběny rovněž užitné předměty domácí potřeby, jako valchy, dlabané necky nebo mísy.

Autor textu a fotodokumentace Zemědělské hospodaření a řemesla © Martin Čerňanský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru