Baroko a zděné barokní stavby v 17. a 18. století

Vedle roubených staveb se začíná především v sociálně vyspělejším prostředí venkova nebo brzy odlesněných oblastech prosazovat technika zdění z kamene, známá ovšem již v období středověku.

Zděné stavby z kamene, portály a ostění

Celozděné stavby barokního období jsou provedeny povětšinou ještě ze sbíraného kamene, výjimečně už kamene lomového. Charakteristické jsou opět profilované kamenické články, užívané na orámování dveřních a okenních otvorů. Portály a ostění barokního typu se vyznačují jednostranně nebo oboustranně odsazenými rohovými úseky (tzv. uchy) a obvodovým páskem sledujícím tvar orámování.

Barokní tvary štítů a pozdější užití

Výrazným rysem vnější podoby zděných barokních staveb se stává uplatnění křivkových tvarů, a to převážně na ramenech náročně tvarovaných štítů se symetrickými křídly. Mnohé z těchto staveb nebo častěji přestaveb však datem výstavby spadají až do následujícího období klasicistního slohu nebo dokonce do 2. poloviny 19. století.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Baroko a stavby 17. – 18. století © Martin Čerňanský

Literatura a odkazy k tématu:

ŠKABRADA, Jiří. Lidové stavby: architektura českého venkova. Praha: Argo, 1999. ISBN 80-7203-082-5.

FROLEC, Václav, VAŘEKA, Josef. Lidová architektura (Encyklopedie). SNTL a ALFA, L 17-U3-VI-31f/2145 1. vydání, Praha 1983.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru