Pískovec a jeho těžba, výskyt a typy pískovce křídové a arkózové, jemnozrnné a hrubozrnné

Pískovce a arkóza – jemnozrnný a hrubozrný pískovec

Pískovec je přírodní usazená hornina vzniklá stmelením křemičitých písčitých zrn. Její uplatnění pro účely stavební výroby, nejčastěji ve formě opracovaného kamene, je nebývale široké.

foto: Křídové pískovce

Mez nejznámější skalní pískovcové útvary náleží Pravčická bráná, nalézající se v Národním parku České Švýcarsko.
Obec Hřensko, okres Děčín, foto © MaČefotogalerie

Výskyt a typy pískovce

Důvodem je především snadná dostupnost pískovců téměř v celé České křídové pánvi, kde se často vyskytují ve vodorovně uložených vrstvách silné mocnosti. Existují různé horninové typy pískovce vyznačující se různým geologickým stářím včetně pískovců plynule přecházejících v závislosti na podílu zrn živců do arkózy.

Křídový a arkózový pískovec

Významnými oblastmi výskytu pískovců jsou zejména severní a severovýchodní Čechy, kde byly pískovce po staletí nejrůznějším způsobem těženy. Nejkvalitnější pískovce se přitom rozprostírají v oblasti vymezené povodím Labe a úpatím Krkonoš.

Na Turnovsku, Mělnicku, Českolipsku a Kokořínsku je příznačný výskyt křídových pískovců značné barevné škály – od šedavého přes okrový až po sytě žlutýpískovec. Oproti tomu oblast Českého Brodu a Nové Paky charakterizují arkózové pískovce červenébarvy.Podle viditelné struktury můžeme pískovec rozdělit na hrubozrnný a jemnozrnný.

Těžba pískovce dobýváním

foto: Těžba pískovce v lomu

Bývalý pískovcový lom situovaný nedaleko zastavěného území obce. Vytěženého kamene bylo použito na stavbu domů i hospodářských objektů.
Obec Rané, okres Česká Lípa, foto © MaČefotogalerie

Těžba pískovců probíhala v některých regionech až do počátku 20. století. Základním způsobem těžby pískovcového kamene bylo dobývání, při němž se získávají pískovcové bloky podkopáváním paty skalního masívu nebo postupným odlamováním shora nebo zdola.

Při těžbě přírodního kamene se užívalo páčení pomocí sochorů a břeven, zejména pokud se pískovcový masív vyznačoval přirozenými puklinami a rozsedlinami.

Šramování a odstřel

Měkké horniny mezi něž pískovec náleží byly těženy šramováním, pomocí úzkých a hlubokých rýh (tzv. šrámy). Později je pískovec těžen i technicky a finančně náročným podštolováním s hromadným odstřelem.

Pískovce v NP a CHKO

V současné době je možnost těžby pískovce v mnoha severočeských lokalitách oprávněně omezena, a to především vyhlášením řady přírodně chráněných území – NP České Švýcarsko a Krkonoše, CHKO Labské pískovce, České středohoří, Lužické hory, Kokořínsko atd.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Výskyt, typy a těžba pískovcového kamene © Martin Čerňanský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *