Zahradní altán je stavba sloužící k odpočinku a posezení na zahradě, případně stolování a ukládání zahradního nářadí

Altán je stavba na zahradě, vyznačující se obvykle dřevěnou konstrukcí. Zahradní altán slouží k posezení nebo odpočinku, v letních měsících rovněž k přiležitostnému stolování. Uzavřené zahradní altány mohou sloužit rovněž nebo výhradně k ukládání náčiní a nářadí, především zahradního.

foto: Dřevěný zahradní altán

Dřevěný zahradní altán

Konstrukci zahradního altánu tvoří dřevěné sloupky se zavětrováním pásky, prkna s krycími lištami a stříška krytá šablonami.
Radějov, okres Hodonín, Foto: MaČe • fotogalerie

Dřevěné zahradní altány lehké a vzdušné rámové konstrukce, umístěné ve střední nebo zadní části zahrady, jsou obvykle centrálního uspořádání. Podle tvaru půdorysu pak rozlišujeme altán čtvercový, mnohoúhelníkový nebo kruhový. Samotná konstrukce altánu zpravidla sestává ze zpevněné plochy, svislých a šikmých prvků a stěn, případně jen částečného obednění.

Dřevěné sloupky jsou zpravidla zavětrovány šikmými pásky, zabraňujícími ztrátě stability vlivem zatížení. Stěny tvoří jednoduché bednění prkny kladenými svisle, která mohou být z vnější strany opatřena lištami kryjícími spáry. Časté je rovněž uplatnění ozdobně vyřezávaných prken, případně i profilace nárožních sloupků. Vyřezávané sloupky nacházejí uplatnění zejména v případě, kdy jsou stěny redukovány na plné nebo rovněž vyřezávané zábradlí. V některých případech je namísto plně stěny použito jednoduché prosklení.

Zahradní altány zpravidla kryjí sedlové, jehlanové nebo kuželové stříšky zajišťující ochranu před nepříznivými klimatickými podmínkami. Umístění altánu je možné rovněž při okraji zahrady, kdy zadní stěna nebo stěny altánu jsou plné (zabedněné po celé výšce), zatímco přední část je zcela otevřená nebo uzavírána dveřmi. Mladší altány mohou být provedeny i jako částečně zděné (koncept, MaČe)

Autor textu a fotodokumentace k heslu Altán, zahradní altán © Martin Čerňanský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru