Vlastnosti pískovce – opracovatelnost, zvětrávání a degradace, pevnost a soudržnost

Vlastnosti pískovce – opracovatelnost, degradace a pevnost

Důležitou roli v použití pískovce na stavby i související produkci mají mechanické a fyzikální vlastnosti tohoto přírodního kamene, zejména pak snadná opracovatelnost.

foto: Vlastnosti pískovce

Snadná opracovatelnost pískovce vedla k jeho využití pro různá značení, nejčastěji hranic. Na snímku mezník katastru s datem a symbolem kříže.
Obec Jetřichovice, okres Děčín, Foto © MaČefotogalerie

Opracovatelnost

Pískovec je měkký a dobře opracovatelný přírodní kámen. Z důvodu menší soudržnosti jsou pískovce obecně snadno náchylné k zvětrávání a degradaci vlivem povětrnosti. S ohledem na různé horninové typy kamene se však můžeme setkat i s odolnějšími pískovci, stejně jako pískovci těženými na sklářský písek nebo písek do malty.

Pevnost pískovce

foto: Pevnost pískovce

Nízká pevnost v ohybu byla často řešena za pomoci odlehčovacích klenáků. Zdivo i portál opatřen ochranným nátěrem zpomalujícím degradaci vlivem povětrnosti.
Obec Mužský, okres Mladá Boleslav, foto © MaČefotogalerie

Další výraznou nevýhodou pískovcového kamene je velmi malá pevnost v ohybu, neumožňující provádění delších vodorovných prvků namáhaných ohybem (např. překladů nad otvory pro okna a dveře).

Oproti tomu má pískovec dostatečnou pevnost v tlaku, která umožňuje provádění zděných stěn přenášejících zatížení od stropů i konstrukce střechy.

Soudržnost pískovce

Velkou nevýhodou pískovce související se způsobem jeho vzniku je menší soudržnost, vyžadující během opracování pískovcových výrobků ponechání silnějších tloušťek stěn nebo zvolení většího profilu.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Vlastnosti pískovce © Martin Čerňanský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *