Vlastnosti pískovce – opracovatelnost, degradace a pevnost
Důležitou roli v použití pískovce na stavby i související produkci mají mechanické a fyzikální vlastnosti tohoto přírodního kamene, zejména pak snadná opracovatelnost.
foto: Vlastnosti pískovce
Snadná opracovatelnost pískovce vedla k jeho využití pro různá značení, nejčastěji hranic. Na snímku mezník katastru s datem a symbolem kříže.
Obec Jetřichovice, okres Děčín, Foto © MaČe • fotogalerie
Obsah :
Opracovatelnost
Pískovec je měkký a dobře opracovatelný přírodní kámen. Z důvodu menší soudržnosti jsou pískovce obecně snadno náchylné k zvětrávání a degradaci vlivem povětrnosti. S ohledem na různé horninové typy kamene se však můžeme setkat i s odolnějšími pískovci, stejně jako pískovci těženými na sklářský písek nebo písek do malty.
Pevnost pískovce
foto: Pevnost pískovce
Nízká pevnost v ohybu byla často řešena za pomoci odlehčovacích klenáků. Zdivo i portál opatřen ochranným nátěrem zpomalujícím degradaci vlivem povětrnosti.
Obec Mužský, okres Mladá Boleslav, foto © MaČe • fotogalerie
Další výraznou nevýhodou pískovcového kamene je velmi malá pevnost v ohybu, neumožňující provádění delších vodorovných prvků namáhaných ohybem (např. překladů nad otvory pro okna a dveře).
Oproti tomu má pískovec dostatečnou pevnost v tlaku, která umožňuje provádění zděných stěn přenášejících zatížení od stropů i konstrukce střechy.
Soudržnost pískovce
Velkou nevýhodou pískovce související se způsobem jeho vzniku je menší soudržnost, vyžadující během opracování pískovcových výrobků ponechání silnějších tloušťek stěn nebo zvolení většího profilu.
Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Vlastnosti pískovce © Martin Čerňanský