Bílení a konzervace staveb – povrchová úprava roubených stěn
Bílení vápenným nátěrem se nemuselo omezovat pouze na vodorovné spáry mezi trámy a trámová čela, ale mohlo být podstatně většího rozsahu. Dokladem tohoto jsou roubené domy s obílenými stěnami rovněž z vnější strany.
foto: Bílení roubených stěn vápnem
Přízemní domy s roubenými stěnami opatřenými bílením vápenným nátěrem. Bílení celých stěn je charakteristické pro část oblasti Českomoravské vrchoviny.
Obec Herálec, okres Žďár nad Sázavou, Foto © MaČe • fotogalerie
Bílení stěn vápnem
V některých regionech (např. část Českomoravské vrchoviny) náleží mezi místní stavební zvyklosti nanášení vápenného nátěru po celé ploše roubené stěny s výjimkou nebo včetně kamenné podezdívky.
Obílení může být přitom soustředěno pouze na stěnách pohledově nejvíce exponovaných, tj. štítovém a vstupním průčelí domu.
Konzervace dřeva
Vápenný nátěr nanášený z vnější strany přímo na trámy přitom představoval důležitý konzervační prostředek a částečnou ochranu dřeva před klimatickými vlivy či některými dřevokaznými škůdci a houbami.
Roubené stavby s obílenými stěnami
Potlačením jednotlivých trámových vrstev pravidelně opakovaným bílením celé roubené stěny bylo zároveň dosaženo jednotného vzhledu průčelní plochy.
Z větší vzdálenosti dokonce mohla obílená roubená stavba svojí barevností připomínat zděné konstrukce. Tento vzhled mohl lépe vyhovovat i z důvodu zavádění protipožárních předpisů a nařízení v období stavebních reforem.
Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Srubové stavby – ochranné a konzervační prostředky © Martin Čerňanský