Vápenné a konzervační nátěry na dřevo – bílení stěn historických dřevostaveb a konzervace dřeva

Bílení a konzervace staveb – povrchová úprava roubených stěn

Bílení vápenným nátěrem se nemuselo omezovat pouze na vodorovné spáry mezi trámy a trámová čela, ale mohlo být podstatně většího rozsahu. Dokladem tohoto jsou roubené domy s obílenými stěnami rovněž z vnější strany.

foto: Bílení roubených stěn vápnem

Přízemní domy s roubenými stěnami opatřenými bílením vápenným nátěrem. Bílení celých stěn je charakteristické pro část oblasti Českomoravské vrchoviny.
Obec Herálec, okres Žďár nad Sázavou, Foto © MaČefotogalerie

Bílení stěn vápnem

V některých regionech (např. část Českomoravské vrchoviny) náleží mezi místní stavební zvyklosti nanášení vápenného nátěru po celé ploše roubené stěny s výjimkou nebo včetně kamenné podezdívky.

Obílení může být přitom soustředěno pouze na stěnách pohledově nejvíce exponovaných, tj. štítovém a vstupním průčelí domu.

Konzervace dřeva

Vápenný nátěr nanášený z vnější strany přímo na trámy přitom představoval důležitý konzervační prostředek a částečnou ochranu dřeva před klimatickými vlivy či některými dřevokaznými škůdci a houbami.

Roubené stavby s obílenými stěnami

Potlačením jednotlivých trámových vrstev pravidelně opakovaným bílením celé roubené stěny bylo zároveň dosaženo jednotného vzhledu průčelní plochy.

Z větší vzdálenosti dokonce mohla obílená roubená stavba svojí barevností připomínat zděné konstrukce. Tento vzhled mohl lépe vyhovovat i z důvodu zavádění protipožárních předpisů a nařízení v období stavebních reforem.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Srubové stavby – ochranné a konzervační prostředky © Martin Čerňanský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *