Publikační činnost autora portálu

Knihy a odborné články za rok 2015 a 2016

Přehled publikační činnosti (nejen) autora portálu www.lidova-architektura.cz, z důvodu které nebylo možné se věnovat pravidelné aktualizaci webových stránek. Tato je závislá především na časových možnostech autora a případné podpoře neziskového projektu.

Obsah:

  1. Vesnice a osady na území Velké Prahy... I.
  2. Vernacular Architecture Reflections
  3. Informační systém poškození památek ...
  4. Prezentace a udržitelná péče o památky ...

Vesnice a osady na území ...

Vesnice a osady na území Velké Prahy Publikaci vydalo hlavní město Praha nákladem 2000 ks a je dostupná v rámci sítě veřejných knihoven.

Autoři: Martin Čerňanský, Lubomír Procházka

ISBN: 978-80-260-9070-0

Obsahem publikace byla aktualizace současného stavu památkově chráněných a vybraných hodnotných vesnických sídel na území hlavního města Prahy. Autor portálu se podílel na zpracování 10 lokalit (Bohnice, Ďáblice, Hloubětín, Horní a Dolní Chabry, Chaby a okolí, Královice, Miškovice, Rybáře a okolí, Slivenec a Střešovice) a dílčí měrou rovněž na deseti ostatních (Buďánka, Dolní Počernice, Hostivař, Klukovice, Malá Chuchle, Ruzyně, Sobín, Stodůlky, Střešovičky a Zličín).

Historickými fotografiemi do publikace přispěly Archiv hlavního města Prahy, Muzeum hlavního města Prahy a Národní památkový ústav, mapami stabilního katastru Český úřad zeměměřičský a katastrální. Mapové podklady se zakreslením plošně památkově chráněných území poskytl Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Více informací o publikaci.

Vernacular Architecture ...

Vernacular Architecture ReflectionsPublikaci vydala švédská Lunds Universitet a je dostupná na základě individuální objednávky.

Editoři: Marwa Dabaeih, Valeria Prieto

Autoři (abecedně dle jména): Aurelio Sánchez Suárez, Ayşe Ege Yıldırım, Borut Juvanec, Camilla Mileto a Fernando Vegas, Demet Ulusoy Binan, Esteban Prieto Vicioso, Gerardo Torres Zárate, Gisle Jakhelln, Laura Zaharia, Lena Palmqvist, Mariana Correia, Martin Čerňanský, Miles Lewis, Nelson Melero, Rawiwan Oranratmanee, Samir Abdulac

SKU: 978-91-7267-387-8

Obsahem publikace jsou odborné články zpracované členy mezinárodního vědeckého komitétu pro lidovou architekturu ICOMOS CIAV. Autor portálu zpracoval článek Vernacular and Craftsmanship in the Czech Republic.

Objednávka (publikace pouze v anglickém jazyce).

Informační systém ...

Informační systém poškození památekPublikaci vydal Ústav teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR a je dostupná v rámci sítě odborných knihoven.

Autoři: Jaroslav Valach, Riccardo Caccioti, Martin Čerňanský, Zděnek Kouba

ISBN: 978-80-86246-46-8

Obsahem publikace je výstup Ministerstvem kultury ČR podpořeného projektu Poruchy nemovitých památek: znalostní systém pro analýzu, návrh intervencí a prevenci. Autor portálu se podílel nebo spolupodílel na zpracování kapitoly Ontologie vad, poškození a poruch památkových objektů, Případové studie a Příručka mobilní aplikace.

Více informací o výstupech projektu.

Prezentace a péče o památky

Prezentace a udržitelná péče o památkyPublikaci vydalo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm - Metodické centrum pro muzea v přírodě a Spolek archaických nadšenců nákladem 300 ks a je dostupná ve vybraných institucích (např. NPÚ) nebo on-line po jednotlivých kapitolách.

Autoři (abecedně dle příjmení): Radek Bryol, Martin Čerňanský, Markéta Hnilicová, Jiří Kmošek, Vojtěch Kmošek, Jan Kraut, Zuzana Křenková, Jaromír Lenoch, Vladislava Říhová, Jiří Švec, Zuzana Vařeková

ISBN: 978-80-87210-58-1

Obsahem třetí publikace zpracované v rámci česko-švýcarského projektu jsou příspěvky k tématu prezentace a udržitelné péče o památky lidové architektury. Autor portálu se podílel na příspěvku Ochrana venkovských sídel a staveb: legislativa a praxe.

On-line odkaz na výše uvedený příspěvek.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Publikační činnost © Martin Čerňanský

Popisek

Osídlení krajiny,
vesnice a stavby

Popisek

Hlavní regiony
a typy domů

Popisek

Ochrana sídel
a staveb

Popisek

Encyklopedie,
rejstřík, album..


dům nábytek UNESCO rezervace podlaha Čechy kamna památky krajina kámen nádobí stropy Morava sporáky akce okna skanzeny chalupy výstavy šindel vrata klenby nátěry tašky dveře projekt dřevostavby řemesla sklo vestavby katastr Slezsko vinohradnictví Holašovice Valašské muzeum dlažba tesařské spoje práce rybnikářství krovy rozvoj zóny kování Kokořínsko mapy stavby dlaždice hrady a zámky Beskydy sušárny parky pivovarnictví obce domy Veselý Kopec právo novostavby

Památky a lidová architektura na Facebooku

Památky a lidová architektura na Twitteru

Památky a lidová architektura na Google +

Památky a lidová architektura na E-mailu


Informační zdroje

Fotky a mapy

Hledat jiné téma >

Sdílet článek >LEGENDA: PR - památková rezervace, PZ - památková zóna, MVP - muzeum v přírodě, RLA - region lidové architektury, NKP - národní kulturní památka, KP - přístupná památka Zobraz větší mapu v novém okně

Redakce, webdesign a webmaster portálu:  info@lidova-architektura.cz, poslední změna: 09.03.2020

Památky a lidová architektura ČR - dům a zahrada, chalupy a bydlení © 2000 - 2016 Martin Čerňanský