Kovové a smaltované sporáky – sporáky s troubou v nástavci nebo vestavěnou

Starší kachlové sporáky nahrazují kuchyňské sporáky vyrobené z plechu, který bývá později opatřen specifickou povrchovou úpravou – smaltováním.

Plechové kuchyňské sporáky na tuhá paliva

Z hlediska provozu se plechové sporáky na tuhá paliva nijak neliší od starších kachlových sporáků. Způsob vytápění je nadále založen na principu uzavřeného ohně ohřívajícího přímo nebo kouřovými plyny povrch sporáku předávající teplo svému okolí. Vlastním zdrojem tepla tedy nadále zůstává výhřevnost tuhého paliva, nejčastěji dřeva nebo uhlí.

Kuchyňský sporák s nástavcem trouby

Kovový kuchyňský sporák vyrobený z plechu

Plechový sporák s nástavcem trouby. Vlevo elektrický sporák opatřený kruhovými plotnami. Lokalita nezveřejněna, okres Český Krumlov

Za starší typ sporáku nacházejícího uplatnění ve světnici domu nebo chalupy po sporácích z plochých kachlů považujeme kovový sporák vyrobený z plechu bez povrchové úpravy.

Tento starý typ sporáku na dřevo nebo uhlí se zpravidla vyznačuje formou obdobnou kachlovým kamnům, tj. stolovou částí plotny na vaření a charakteristickým hranolovým nástavcem trouby na pečení. V některých případech je kuchyňský sporák opatřen nohami, zajišťujícími zvednutí pracovní plochy do požadované výšky.

Požární bezpečnost

Z hlediska protipožární bezpečnosti je stejně jako v případě staršího kachlového sporáku plocha pod sporákem i kolem provedena z nespalného materiálu. Obvykle je zde provedena dlažba z pálených cihel.

Stolový kuchyňský sporák smaltovaný

Smaltovaný kuchyňský sporák s vestavěnou pečící troubou

Stolový sporák s vestavěnou pečící troubou. Čelní stěna a plechová dvířka opatřena smaltovaným povrchem. Lokalita nezveřejněna, okres Jičín

Později se prosazují kovové sporáky menších a výrazně kompaktnějších rozměrů, charakterizované vestavěnou pečící troubou namísto původního nástavce. Běžným se stává především snadněji přenosný stolový sporák z kovu opatřeného smaltováním okrové nebo později převažující bílé barvy.

Plynový a elektrický sporák

Stolové sporáky jsou továrně vyráběné v řadě nejrůznějších variant i po nahrazení tuhého paliva (dřevo, uhlí) plynem nebo elektrickou energií – plynový nebo elektrický sporák.

Autor textu a fotek ke kapitole Kuchyňské smaltované sporáky na tuhá paliva © Martin Čerňanský

Přejít nahoru