Zemědělství v ČR a zemědělské plodiny, chmelařská a viniční krajina a stavby
Zemědělství umožnilo vznik stálého osídlení a bylo po dlouhou dobu hlavním zdrojem obživy většiny regionů i v ČR. Příklad dvou zeměpisných oblastí ilustruje vliv pěstovaných zemědělských plodin na podobu venkovského prostředí, sídel i staveb. Konkrétně se jedná o stavby hospodářských objektů sloužících skladování nebo zpracování plodin, případně chovu zvířat. V řadě případů se hospodářské stavby vyznačují ryze regionálním architektonickým výrazem, kterým se základní měrou podílejí na identitě kulturní krajiny i sídelního prostředí.
Zemědělství v ČR a pěstování obilovin
Za základní zemědělské plodiny pěstované na většině ploch ležících v nížinných oblastech ČR můžeme označit obilniny. Mezi obilniny (též obiloviny) pěstované u nás náleží pšenice, ječmen, žito, oves, proso, ale též kukuřice.

Sklizeň obilí
Ve středověku se ke sklizni obilí užívají srpy. Sklízeny jsou přitom jen klasy. Až v souvislosti se zvýšenou potřebou slámy pro ustájení zvířat dochází k sekání stonků. To už jsou ke sklizni používány kosy a později žací stroje i kombajny. Sklizeň obilí (žně) oslavují dožínky.
Odvážení a mlácení obilí
Po dosušení bylo obilí ve formě snopů odváženo žebřiňáky do stodol. Zde bylo mláceno ručně cepy a později různě poháněnými mlátičkami. K
odstranění nečistot bylo užíváno síto a později dřevěné fukárky.
Sýpky a mlýny
Pro uskladnění obilného zrna sloužily obilné jámy a později sýpky (špýchary), které jsou jako samostatná prostora nebo stavba nedílnou součástí každé zemědělské usedlosti. K mletí obilného zrna na mouku používanou rovněž pro přípravu pokrmů (pečení chleba atd.) dochází ve vodních mlýnech nebo mlýnech větrných.
Další plodiny a hospodářské stavby
Velmi staré je ovšem v některých regionech i pěstování přadných rostlin – lnu a konopí, s nimiž souvisí stavby olejen, pazderen a sušáren. Regionálně rozšířená je rovněž vinná réva a chmel, náležející k velmi starým kulturním rostlinám. Pro jejich uskladnění nebo zpracování jsou rovněž vyhrazeny typologicky samostatné stavby nebo prostory – vinné sklepy a lisovny nebo sklady a sušárny chmele. V ovocnářských krajích je rozšířeno sadařství a s tímto související sušárny ovoce. Pěstována je samozřejmě i zelenina. Později se u nás prosazují i okopaniny (brambory a cukrová řepa), s nimiž souvisí stavebně samostatné nebo s jiným objektem spojené (nejčastěji dům) sklepy na brambory.

Krmiva a chov hospodářských zvířat
Pro úplnost uveďme, že kromě produkce potravin a pícnin (dnes souhrný název rostlinná výroba) je nedílnou složkou zemědělství v ČR i chov hospodářských zvířat (živočišná výroba). S podestýlkou zvířat (sláma) a krmivem (sušená píce – seno) souvisí stavby pro jejich skladování – stodoly a seníky i stavby pro odstavení vozů sloužících k jejich dopravě – kolny. Ze staveb pro hospodářská zvířata alespoň stručně uveďme chlévy, stáje, ovčíny a jiné.
Žatecko, chmel a pivo
Příklad brzy odlesněné úrodné oblasti Poohří proslulé pěstováním chmele. Kromě početných chmelnic uplaťnujících se v krajině je pro oblast typická rovněž řada hospodářských staveb a stavebních úprav souvisejících s úpravou chmelových hlávek – chmelařské stavby až po výrobu piva v pivovarech.
Znojemsko, vinná réva a víno
Teplá oblast Podyjí proslavená pěstováním vinné révy. Kromě vinic (vinohradů) vysázených na jižních prosluněných svazích jsou nedílnou součástí krajiny i vinohradnické stavby završující mimořádně dlouhou historii vinařství na jižní Moravě. Stejně jako v předchozím případě sehrává z hlediska zemědělství důležitou roli vydatný vodní tok, zajišťující dostatek potřebné vláhy.
Problematice zemědělství i související výroby je věnováno rovněž několik expozic Národního zemědělského muzea, tvořeného NZM Praha – příběh zemědělství, NZM Ostrava – muzeum potravin a zemědělských strojů, NZM Kačina – zámek, muzeum a park, NZM Valtice – muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny, NZM Ohrada – muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, NZM Čáslav – muzeum zemědělské techniky a NZM Znojmo – expozice pivovarnictví.
Autor textu a fotodokumentace k Zemědělství v ČR a hospodářské stavby © Martin Čerňanský
Text vznikl doplněním a úpravou přednášky:
Poznámky a citace k příspěvku:
Literatura a odkazy k tématu:
Zemědělství. In: Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. Wikimedia Foundation 2001–, [cit. 2024-3-2]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Zemědělství
Dějiny zemědělství. In: Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. Wikimedia Foundation 2001–, [cit. 2024-3-2]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Dějiny zemědělství