Historie brtnictví a brtě – brtníci, počátky a rozvoj brtnictví

Brtnictví je zaniklá činnost zabývající se získáváním včelího produktu – medu pro potravu. Brtnictví předcházelo včelařství, od kterého se v některých ohledech podstatně liší.

Pravěk a vybírání včelích hnízd

V nejstarších dobách dochází k loveckému vylamování medných plástů z hnízd divokých lesních včel. Na rozdíl od pozdějších období není o včely nijak pečováno. Úplným vybráním hnízda dochází k zahubení celého včelstva. Nejstarší doklady o loveckém způsobu včelaření představují nalezené jeskynní malby z pravěkého období.

Počátky zemědělství a brtnictví

Významný předěl nastává v souvislosti se změnou způsobu obživy, ke kterému dochází od mladší doby kamenné. Namísto lovu se prosazuje primitivní zemědělství a budování stálejších obydlí.

Dřívější zahubení celého včelstva znamená neustálé hledání nových včelstev ve stále větší vzdálenosti. Přistupuje se proto pouze k částečnému vyřezání plástů z včelích hnízd, nacházející se dosud v lesích. Kromě výše uvedeného využití dochází v době bronzové rovněž k využití včelího vosku k výrobě forem na odlévání kovů.

Brtnictví ve středověku a brtě

foto: Brť a včelí úl

Ilustrativní porovnání brtě a špalkového úlů

Fotografie ilustruje, jak mohla vypadat brť. Oproti úlu se jednalo o kus kmene přemístěný z lesa s včelím rojem. Nebyl tedy výrazněji opracován nebo opatřen výzdobou. Stříška je mladšího typu.
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm, okres Vsetín, Foto © MaČe • fotogalerie

K výraznějšímu rozvoji lesního včelaření, pro které je užíváno ještě názvu brtnictví, dochází v období raného středověku. Následně dochází již k přemísťování včelstev do nově zakládaných zahrad nebo blíže usedlostem namísto dřívějších často velmi odlehlých poloh.

Zpočátku jsou divoká včelstva doslova přenášena v kusu spadlého nebo poraženého kmene, v jehož dutině se samy usadily. Jako ochrana před deštěm jsou kmeny opatřovány stříškou, čímž vznikají tzv. brtě. Včelaři tak předchází výraz brník. Obecně jsou brtí nazývány dutiny, ve kterých žijí nebo žili včely bez ohledu na stav stromu (vzrostlý, spadlý nebo pokácený).

S brtnictvím pravděpodobně souvisí i řada obdobných místních jmen sídel, jako např. Brť, Brtí, Brtnice, Brtnička, Brtník, Brtníky a další.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Brtnictví a včelařství – historie včelaření v ČR © Martin Čerňanský

Literatura a odkazy:

Více informací o tématu lze nalézt na stránkách www.vcelky.cz, www.vcelar.org včetně použité literatury nebo v hesle včelařství na stránkách Wikipedie. Z uvedených stránek byly čerpány rovněž údaje sloužící ke zpracování tohoto textu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *