Kachlový sporák

Kachlový sporák – starší a moderní sporáky s plotnou a troubou

Sporáky provedené z kachlů se stejně jako starší zděné typy postavené z cihel vyznačují poměrně jednoduchou formou. Základem jsou dvě hranolová tělesa různé výšky, přičemž nižší slouží jako varná plotna a vyšší jako pečící trouba.

Plotna na vaření a železné pláty

Kuchyňský kachlový sporák na tuhá paliva

Kachlový sporák na tuhá paliva se stolovou částí opatřenou plotnami na vaření a nástavcem trouby na pečení. Lokalita nezveřejněna, okres Šumperk

Stolová část kuchyňského sporáku je opatřena plotnou na vaření a dvířky pro obsluhu – přikládání tuhého paliva a vybírání popele.

Kuchyňská plotna zpravidla sestává z několika litých železných plátů, opatřených u starších typů samostatně vyjímatelnými částmi ve tvaru kruhu a kruhových prstenců. Podle velikosti hrnce nebo jiné nádoby se vyndal středový kruh (případně další litinové prstence) a do vzniklého otvoru se vložila nádoba ohřívaná již přímým plamenem.

Trouba na pečení

V hranolovém nástavci kuchyňských sporáků je umístěna trouba na pečení opatřená otočnými dvířky. Podle umístění závěsů se dvířka mohou otevírat kolem svislé nebo vodorovné osy. V některých nástavcích mohou být umístěny i dvě pečící trouby nad sebou.

Kamnovec a měděnec u kachlových sporáků

Moderní kachlový sporák z plochých kachlů

Sporák na tuhá paliva se stolovou částí opatřenou plotnou na vaření a prostým hranolovým nástavcem s pečící troubou, v dobově typické barvě kachlů. Lokalita nezveřejněna, okres Nymburk

Součástí některých starých kachlových sporáků byl rovněž kamnovec nebo měděnec (ten vyroben z mědi), sloužící stejně jako u kachlových kamen k ohřívání vody.

Moderní kachlový sporák

V první třetině 20. století (tj. v období moderních dějin) jsou na kachlové sporáky s oblibou užívány moderní hladké kachle bledě modré barvy. Základní tvar sporáku zůstává zpravidla nepozměněn, určovaný stolovou částí a nástavcem trouby.

V přeneseném významu se v řadě případů používá pro kuchyňské sporáky i názvu kuchyňská kamna, přestože se již jedná o zařízení opatřené varnou plochou.

Autor textu a fotek ke kapitole Kachlové sporáky na dřevo a uhlí © Martin Čerňanský