Památky UNESCO v ČR – zámky Litomyšl, Kroměříž, Lednice a Valtice, vila Tugendhat v Brně atd.

Památky UNESCO v ČR – zámky, sakrální a moderní achitektura

Vedle historických jader měst a jedné vesnice jsou na Seznamu památek UNESCO rovněž zámky nebo sakrální stavby. Zastoupena je rovněž památka moderní architektury – vila.

foto: Lednicko-Valtický areál

Hraniční zámeček v Lednicko-Valtickém areálu

Hraniční zámeček z 1. poloviny 19. století postavený na historické hranici Moravy a Dolních Rakous.
Hlohovec, okres Břeclav, Foto © MaČefotogalerie

Zámky

Ze zcela mimořádného souboru našich hradů a zámků nalezneme na Seznamu světového dědictví UNESCO ve slohové čistotě dochovaný renesanční zámek Litomyšl a zámek biskupské rezidence v Kroměříži včetně barokních zahrad i dalších krajinářských úprav.

Nechybí ani oba zámky Lednicko-Valtického areálu představujícího rozsáhlé krajinářské dílo se soustavou rybníků, alejemi, parky i zemědělskou krajinou doplněnou drobnými stavbami a pavilóny romantizujícího architektonického pojetí.

Sakrální památky

Ze sakrálních památek situovaných mimo výše uvedená historická města a zapsaná na seznamu UNESCO samostatně jmenujme poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře a sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci.

Památky moderní architektury

foto: Vila Tugendhat

Vila Tugendhat s výhledem na historickou část města Brno

Nejslavnější brněnská vila Tugendhat nabízí skrze svá pásová okna i jeden z nejpůsobivějších pohledů na historické jádro města Brna.
Brno – Černá Pole, okres Brno, Foto © MaČefotogalerie

Z památek moderní architektury nelze opomenout funkcionalistickou vilu Tugendhat v Brně, za jejímž návrhem stojí světově proslulý architekt Ludwig Mies van der Rohe.

Kromě exteriéru a interiéru stavby, určované typickými znaky funkcionalistické architektury i řadou technických vymožeností své doby, náleží mezi nesporné kvality i umístění na parcele s výhledem na historickou část města Brna.

Autor textu a fotodokumentace k Památky UNESCO ČR © Martin Čerňanský