Pokládka podlahy v domě a ochrana proti zemní vlhkosti – cihly, dlaždice a krycí lišty

Pokládka dřevěné podlahy – podlaha domu a ochrana proti vlhkosti

Dřevěné podlahy byly nejdříve pokládány v obytných prostorách náročnějších staveb (např. vodní mlýny)a ve světnicích domů bohatších zemědělských usedlostí s vyjímkou kuchyňského koutu.

foto: Dřevěná podlaha ve světnici

Dřevěná podlaha z fošen opatřených nátěrem. Po obvodě světnice proveden dlážděný pás zabraňující vlhnutí podlahy od obvodových stěn obytné místnosti.
Obec Sobotka, okres Jičín, Foto © MaČefotogalerie

Pokládka podlahy

Dřevěná podlaha zpravidla nebyla ve světnici domu pokládána po celé půdorysné ploše světnice. Obvykle se kladla v určité vzdálenosti od svislých obvodových a vnitřních stěn této obytné místnosti.

Tento způsob pokládání dřevěné podlahy totiž umožňoval její délkové změny v důsledku namáhání vnitřním provozem i proměnlivým teplotním a vlhkostním režimem obývaného a vytápěného prostoru.

Ochrana proti zemní vlhkosti

Neméně důležitá byla v případě přízemních prostor snaha předejít problémům se zemní vlhkostí vzlínající roubenými a později zděnými stěnami.

Od neizolovaných obvodových stěn by mohlo snadno dojít k navlhnutí dřevěné podlahy, provázené hnilobou a deformací fošen nebo prken způsobující v důsledku kroucení uvolňování kolíkových či hřebíkových spojů.

Cihly, dlaždice a lišty

Z výše uvedeného důvodu nebyla nášlapná vrstva dřevěné podlahy dotažena až ke stěnám. Po obvodě místnosti s dřevěnou podlahou byl vynechán více či méně široký pruh vyplněný stejně jako podkladní vrstva podlahy násypem plnícím hydroizolační funkci.

Tento pruh byl shora zakryt do násypu položenými pálenými cihlami nebo dlaždicemi různého formátu. V případě menších šířek postačovaly dřevěné krycí podlahové lišty, často profilované.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Dřevěné podlahy – pokládka a ochrana © Martin Čerňanský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *