Pokládka dřevěné podlahy – podlaha světnice s dlažbou kolem kamen
Kromě styku podlahy s obvodovými stěnami vyznačujícím se zvýšeným rizikem vlhkosti nebyla dřevěná podlaha pokládána ani v místě otopného zařízení. Zde bylo hlavním důvodem zvýšené riziko požáru.
foto: Dlažba v kuchyňském koutu
Nespalná provedení podlahy vydlážděním kuchyňského koutu. Důvodem je snížení požárního rizika kuchyňského zařízení.
Lokalita ani okres nezveřejněn, Foto © MaČe • fotogalerie
Obsah :
Úprava podlahy
V prostoru kuchyňského koutu se dřevěná podlaha z protipožárních důvodů neprováděla vůbec. Tento prostor byl totiž ve světnici venkovského domu či jiné stavby s obytnou funkcí (např. vodní mlýny) vyhrazen otopnému zařízení. Otopné zařízení bylo nejčastěji reprezentováno pecí a kachlovými kamny na tuhá paliva – dřevo a uhlí.
Pod kamny a v jejich blízkosti bylo většinou použito dlažby z nehořlavého stavebního materiálu, přičemž nespalnou úpravou podlahy se vyznačují i stavby opatřené již mladšími sporáky.
Cihly a dlaždice
V případě podlahy do kuchyně nebo kuchyňského koutu se zpravidla jednalo o dlažbu z pálených cihel nebo kamenných či keramických dlaždic.
Ve světnici mohl být přitom dlážděn pouze kuchyňský kout nebo celý pruh podél vnitřní stěny sousedící se vstupní síní. V tomto případě nezačínala dřevěná podlaha přímo u dveří do světnice, ale až za kamny. Doloženy jsou ovšem i příklady úspornějšího dláždění, s dlaždicemi pouze v ploše pod přikládacími otvory.
Silný plech
U mladších sporáků mohl dlažbu nahrazovat dostatečně silný plech o velikosti jen o málo větší než půdorysný rozměr sporáků.
Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Dřevěné podlahy – pokládka a ochrana © Martin Čerňanský