Kamenosochařská práce z pískovce – sochy, kříže, náhrobky, památníky, hraničníky a patníky

Pískovcové sochy, kříže a jiné kamenosochařské práce

Vedle kamenických článků užívaných na stavby nachází pískovec uplatnění rovněž v kamenosochařské produkci. V oblastech přirozeného výskytu pískovce přítom můžeme vysledovat zvýšený počet sochařských děl i drobných památek pravního či jiného charakteru.

foto: Sochařská výzdoba

Kamenné sochy nebo kříže situované podél cest v doprovodu vzrostlých stromů jsou nedílnou součástí naší kulturní krajiny.
Obec nezveřejněna, okres Semily, Foto © MaČefotogalerie

Použití pískovce

Na kamenosochařské práce byl pískovec užíván především ve formě velkého kamenného monobloku, připadně i několika bloků opracovaných do požadované podoby sochařské či jiné výzdoby.

Sochařská výzdoba

Vedle sochařské výzdoby, kterou tvořily sochy a sousoší, se jednalo zejména o nejrůznější pietní památky. Mezi těmito jmenujme kříže včetně smírčích, náhrobky, památníky nebo boží muka. Kamenné byly rovněž některé zvoničky nebo erbovní znaky umísťované zpravidla nad portály panských staveb.

Hraničníky, rozcestníky, patníky

Časté je použití (nejen) pískovcového kamene rovněž na drobná díla právního charakteru. Nejčastěji se přitom jednalo o hraničníky vymezující hranice jednotlivých pozemků či katastru. Mezi další skupinu náleží drobné práce spojené s cestní sítí i pozdějším rozvojem dopravy, jako jsou např. rozcestníky umísťované na rozcestí nebo patníky podél komunikací.

Povrchový nátěr

foto: Povrchový nátěr kamene

Kamenný podstavec opatřený zrcadly a reliéfem venkovského motivu. Podstavec je opatřen barevným nátěrem – polychromií.
Obec nezveřejněna, okres Jičín, Foto © MaČefotogalerie

Stejně jako v případě kamenických článků staveb byla více či méně náročná modelace sochařských nebo jiných kamenických prvků opatřena povrchovým nátěrem mající ochranou i dekorační funkci.

Často vícebarevné povrchové nátěry postupem času zpravidla zanikly a kámen získal opět přírodní povrch. V řadě případů to však bohužel vedlo k rychlejší degradaci vlivem povětrnosti a ztrátě povrchových vrstvev včetně propracovaných detailů nebo textů. Na druhou stranu některé z novějších nátěrů naopak kámen poškozují, neboť prosakují do hloubky a nemohou být následně odstraněny.

Brousky

Pískovce byl užíván rovněž k výrobě brousků sloužících k ostření kos, nožů a srpů atd.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Pískovec na sochařskou výzdobu a drobné práce © Martin Čerňanský

Literatura a odkazy:

Kámen v rukodělné výrobě českého venkova © Zdeněk Hanzl a kolektiv

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *