Pískovcové dlažby a kamenické prvky na portály či ostění a ochranné nátěry kamene, desky

Pískovcové desky a portály – kamenická práce a produkce

Kromě zdícího materiálu nachází pískovec uplatnění na stavbách rovněž v podobě náročněji opracovaných kamenických článků nebo dlažby. Jejich zastoupení je přitom samozřejmě početnější v oblastech přirozeného výskytu pískovcového kamene.

foto: Vjezdová brána

Klenutý portál brány tvořený nákolníky, sloupky a klenáky. Krajní sloupky zdobeny lístky a vročením 1846. Společně s průčelní stranou klenáků jsou opatřeny nátěrem.
Obec Všeň, okres Semily, Foto © MaČefotogalerie

Použití pískovce

Pro stavební kamenickou produkci byly užívány zpravidla pískovcové bloky různé velikosti, které byly následně opracovány do požadovaného tvaru. V návaznosti na tradici barokního stavitelství je zdaleka nejčastěji použití pískovce v podobě kamenických článků staveb budovaných na konci 18. a po celé 19. století.

Tesané portály a ostění

Pískovcové kamenické články reprezentují snad nejvýrazněji náročně pojednané portály vstupních dveří nebo vjezdových bran. Často bývají opatřeny i datem provedení, které se však nemusí pokaždé zcela shodovat s datem osazení do průčelího zdiva stavby nebo ohradní zdi.

Výrazná bývají i profilovaná ostění okenních otvorů, které nemusí mít zejména u patrových staveb všude zcela shodnou výzdobu. Lišit se ostatně může i podoba parapetů, zpravidla s důrazem na přízemní okenní otvory uplaťnující se z běžného pohledového horizontu. Nebývale vysoké uměleckořemeslné úrovně dosahují portály a ostění v oblasti horního Pojizeří a Českého ráje.

Ochranný nátěr povrchu

Více či méně náročná modelace nebo plošná výzdoba portálů a ostění byla v řadě případů doplněna ochranným povrchovým nátěrem (např. vápenným), případě nátěrem vícebarevného provedení. Teprve později dochází k uplatnění kamene v přírodní podobě, tj. bez vnějších ochranných nátěrů.

Drobné stavební prvky

foto: Větrací hlavice

Kamenicky opracovaná větrací hlavice z pískovce, osazená na sklepním prostorem vybudovaném pod úrovní terénu.
Obec nezveřejněna, okres Jičín, Foto © MaČefotogalerie

Pískovce je přirozeně užíváno i na méně rozměrné kamenické články, mezi které můžeme zařadit nejrůznější komínové a větrací hlavice. Pískovcové mohou samozřejmě být i římsové desky, ať již na patrové nebo korunní římsy.

Desky a dlaždice

Z přírodního pískovce jsou vyráběny rovněž kamenné dlaždice sloužící v interiéru domů i jiných staveb jako nášlapná vrstva podlahy. Dlážděním za pomocí pískovcových desek větších rozměrů se rovněž zpevňoval venkovní komunikační pruh podél dvorního průčelí domu – tzv. zápraží.

Jako obkladu stěn není pískovec v tradičním lidovém stavitelství ještě používán a nachází uplatnění později v souvislosti s výrobou slabších pískovcových dlaždic.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Pískovec na kamenické prvky staveb © Martin Čerňanský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *