Novověké a moderní keramické kachle na kachlová kamna

Oproti starším keramickým kachlům užívaným na stavbu renesačních a barokních kamen se pozdější kachle vyznačují především menší velikostí a proměňují se rovněž motivy.

Kachlové sporáky ze starších kachlů

Kromě stavby kachlových kamen jsou v 19. století kachle užívány rovněž pro stavbu stále častěji zaváděných kachlových sporáků, přičemž k jejich rozšíření dochází opět nejdříve u zámožnějších vrstev obyvatelstva. Nejstarší venkovské sporáky jsou z velké části nebo zcela zděné, přičemž k jejich stavbě nezřídka slouží i starší kachle použité původně na stavbu kachlových kamen.

Moderní kachle 19. století – mramorování či vzory

Moderní kachle, tzn. kachle z období moderních dějin, reprezentují v závěru 19. století průmyslově vyráběné ploché keramické kachle. Kachel se vyznačuje zpravidla mramorovaným povrchem nebo mělkým geometrickým vzorem.

Moderní kachle 20. století – malé hladké kachle

foto: Moderní kachlový sporák

Moderní kachlový sporák z plochých kachlů

Ploché kachle kachlového sporáku jsou menších rozměrů, opatřené zkosenou hranou a mělkým vzorem.
Lokalita nezveřejněna, okres Šumperk, Foto © MaČe • fotogalerie

V první třetině 20. století jsou na již zcela běžných kachlových sporácích oblíbené především ploché a zcela hladké kachle bledě modré nebo bílé barvy.

Historizující a lidové motivy

V průběhu 1. poloviny 20. století nacházejí na kachlových sporácích uplatnění rovněž kachle s historizujícími i lidovými motivy, stejně jako výroba kachlů specifických vlastností – šamotový kachel apod..

Autor textu a fotky k heslu Kachle na kachlová kamna a sporáky © Martin Čerňanský