Izolační vrstva na dřevostavby – vlastnosti mazaniny a příprava podkladu s kolíky pro uchycení

Mazanina na srubové stavby – tepelná izolace a protipožární ochrana

Hliněná mazanina sloužící jako protipožární ochrana dřevěných konstrukcí a zvýšení jejich tepelně-izolační schopností byla vyráběna z hlíny promíchané s příměsemi za účelem dosažení požadovaných vlastností.

foto: Dřevostavba opatřená kolíky

Odhalená roubená stěna se zatlučenými kolíky zajišťujcími lepší přilnavost mazaniny k podkladu. Kolíky zároveň zabraňují sesunutí mazaniny ze stěny.
Obec Bošín, okres Nymburk, Foto © MaČefotogalerie

Příprava mazaniny

Pro přípravu mazaniny požadovaných vlastností se hlína musela vlhčit a hníst (ručně nebo prošlapáváním). Před tímto však byla promíchána se slámou nebo jiným vazným a vylehčovacím materiálem (např. plevami), zaručujícím soudržnost materiálu. Příměsi zároveň zabraňují nadměrnému praskání mazaniny v důsledku postupného vysychání hliněné vrstvy.

Pružnost hliněné mazaniny

Kromě tohoto zajišťují příměsi i dostatečnou pružnost hliněné omazávky. Pružné chování je nezbytným předpokladem pro udržení mazaniny na roubené stěně, charakterizované rozměrovou nestálostí vlivem možného dotvarování způsobeného svislým zatížením i poddajností tesařských spojů. Pokud by mazanina nebyla dostatečně průžná, došlo by při první deformaci stěny k oddělení mazaniny od podkladu, tvořeného na sobě ve vodorovných vrstvách kladenými trámy.

Příprava podkladu a kolíky

Pro lepší přilnavost hliněné mazaniny jsou zdrsněné stěny srubové stavby ještě opatřeny kolíky z tvrdého a vyschlého dřeva, hustě zatlučenými do jednotlivých trámů po celé ploše omazávané roubené stěny.

Kolíky jsou zatloukány šikmo dolů, tj. proti směru možného sesunutí mazaniny z podkladu tvořeného svislou stěnou. Kolíkami jsou často opatřeny i kuláče povalového nebo mladšího typlového stropu.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Srubové stavby – tepelná izolace a protipožární ochrana dřevostaveb © Martin Čerňanský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *