Mazanina na srubové stavby – tepelná izolace a protipožární ochrana
Mezi nejstarší způsob povrchové úpravy dřevěných staveb náleží silná vrstva hliněné mazaniny, plnicí především protipožární a tepelně-izolační funkci. Pro vrstvu mazaniny je někdy užíván též název mazanice.
foto: Roubený dům s mazaninou
Roubená stavba opatřená mazaninou a vápenným nátěrem. Dávání domů „do kožichu“ je charakteristické pro nížinnou oblast Polabí s dostatkem vhodné hlíny.
Obec Bošín, okres Nymburk, Foto © MaČe • fotogalerie
Obsah :
Hliněná mazanina
Hliněná mazanina byla nanášena z vnější strany roubených stěn a z rubové strany povalového stropu. Celková vrstva hliněné mazaniny byla natolik silná, že můžeme často hovořit o dřevohliněné konstrukci.
Požární odolnost a izolační vlastnosti
Kromě ochrany samotného dřeva znamenala mazanina výrazné zvýšení požární odolnosti obytné části srubu a snížení požárního rizika. Zároveň dochází k dalšímu zlepšení tepelně-izolačních vlastností roubené stěny, zahrnujících zvýšení tepelného odboru dřevohliněné stěny i velmi dobrou akumulaci tepla.
Dům v kožichu
Tloušťce a tepelně-izolační schopnosti hliněné mazaniny odpovídá i regionálně užívaný název „dům v kožichu“. Nanesením silné vrstvy mazaniny dochází totiž k výrazné proměně vnějšího výrazu stavby, spočívající v úplném zakrytí dřevěné konstrukce i zaoblení hran. Vnější povrch hliněné mazaniny byl zpravidla ještě opatřován vápenným nátěrem. Roubené domy v kožichu jsou časté zejména v oblasti Polabí, charakterizovaném snadnou dostupností hlíny požadované kvality.
Přípravě hliněné mazaniny a jejímu nanášení na konstrukce jsou věnovány samostatné stránky.
Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Srubové stavby – tepelná izolace a protipožární ochrana dřevostaveb © Martin Čerňanský