Vysočina – stavby v osadách Sv. Hamry, Možděnice, Dřevíkov, Všerady

Na rozdíl od Veselého Kopce méně známou součástí Souboru lidových staveb a řemesel Vysočina jsou stavby stojící v osadě Svobodné Hamry, Možděnice, Dřevíkov a Všerady. Nalezneme v nich například hamr, řemeslné dílny nebo draslovnu.

foto: Chalupy na předměstí Hlinska

Roubené a zděné chalupy v Hlinsku-Betlémě

Skanzen Vysočina – Hlinsko-Betlém, okres Chrudim, Foto © MaČe • fotogalerie

Svobodné Hamry

Svobodné Hamry s původním názvem Hamr nad Kamenicí jsou historická osada se zaniklou železářskou výrobou využívající od konce středověku v Železných horách těženou rudu.

Hamr

foto: Hamr

Vodní kovací hamr ve Svobodných Hamrech

Stavba kovacího hamru na vodní pohon s jedním dochovaným vodním kolem.
Obec Svobodné Hamry, okres Chrudim, Foto © MaČe • fotogalerie

Železářská výroba je připomínána veřejnosti zpřístupněným hamrem, vybaveným v současnosti strojním zařízením z Českokrumlovska. Na vodní kovací hamr využívajícím vodní dílo zaniklé hutě je napojena mlýnice se zařízením na výrobu jáhel a krup (jahelka a krupník). Vodními koly byla poháněna rovněž olejna, plátenická valcha a stoupa na tříslo.

Roubená hospoda a areál zámku

Ve Svobodných Hamrech prohlášených za vesnickou památkovou zónu dále nalezneme roubenou hospodou datovanou na záklopovém prkně do závěru 18. století a barokní zámeček na místě bývalé tvrze, který proslul návštěvami výrazných osobností vlastenecké kultury na Vysočině (František Palacký, František Rieger).

Možděnice

V osadě Možděnice představující lesní lánovou vesnici jsou soustředěny dílny venkovských řemesel, které názorně dokládající způsob práce se dřevem.

Truhlářská a kolářská dílna

foto: Řemeslné dílny

Truhlářská a kolářská dílna v Možděnicích

Roubené stavby truhlářské a kolářské dílny na kamenných podezdívkách. Kolářská dílna vlevo sloužila původně jako sýpka nedaleké zemědělské usedlosti.
Obec Možděnice, okres Chrudim, Foto © MaČe • fotogalerie

Truhlářská a kolářská dílna (původně sýpka přenesená od zdejší zemědělské usedlosti) v Možděnicích je podobně jako sekernická a bednářská dílna na Veselém Kopci zařízena nástroji k opracování dřeva. V prvém případě se jedná o soustruh, brus a malý dřevěný katr, ve druhém o hoblici, soustruh na kliku, obřeznici a štok s trojnožkou.

Kovárna a stará škola

V Možděnicích zaslouží pozornost i další stavby, zejména kovárna pocházející z roku 1800 a stará škola z roku 1813.

Dřevíkov

Židovská ulička a draslovna

V obci Dřevíkov nedaleko Možděnic je dochována náves se Židovskou uličkou a draslovnou.

Všeradov

Mlýnice a pila

Ve Všeradově se dochovala roubená mlýnice s pilou.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole Skanzen Vysočina – Svobodné Hamry, Možděnice, Dřevíkov a Všeradov © Martin Čerňanský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru