Pravěk, střední doba kamenná – klimatické změny a lidské rody
Střední dobou kamennou zvanou mezolit nazýváme období trvající ve střední Evropě orientačně od 10. až 8. tisíciletí př.n.l. do 6 tisíciletí př.n.l. V obživě nadále převažuje lov a sběr, k obhospodařování půdy a budování obydlí ještě nedochází s vyjímkou možných přístřešků.
Obsah :
Klimatické změny a holocén
Střední doba kamenná představuje období výrazných klimatických změn. Po poslední době ledové, tj. orientačně kolem 12 000 – 10 000 př.n.l., dochází k oteplování a tání ledovců.Nastává tzv. geologická současnost – holocén, s obdobným klimatem jaký je v současné době.
Změny vegetace, zvěře i společnosti
Oteplení je přirozeně provázeno změnou vegetace i druhového složení zvěře. Dochází k ubývání velkých savců se silnou srstí (mamutů), respektive jejich přesunu do chladnějších severních oblastí. Postupně se mění rovněž uspořádání lidské společnosti, kdy menší tlupy jsou nahrazovány většími skupinami – kmeny.
Přesídelní nebo adaptace lidských rodů
V souvislosti s vegatačními změnami i úbytkem potravy dochází k přesouvání některých lidských rodů více na sever, tj. za obživou (doba osídlení severských zemí). Ostatní jsou nuceni postupnému přizpůsobení se novým životním podmínkám, jako tomu bylo v případě našeho území.
Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Střední doba kamenná – osídlení v pravěku © Martin Čerňanský