Vlastnosti čediče, zpracování a použití – čedičový šterk, dlažební kostky, stěny a zídky

Čedič pro stavební výrobu – vlastnosti, zpracování a použití čediče

Nemožnost snadného opracování čediče omezuje jeho použití především na spodní vrstvy komunikací (drcený čedičový šterk) nebo svrchní komunikační vrstvy, tj. dlažby z čedičových kostek.

foto: Čedičová odlučnost

Sloupková odlučnost čedičového kamene. Národní přírodní památka Zlatý vrch.
Zlatý vrch, okres Děčín, Foto © MaČefotogalerie

Vlastnosti čediče

Čedič je tmavá vyvřelina sopečného původu a představuje mimořádně odolný a tvrdý materiál jemnozrnné struktury. Materiál se vyznačuje malou obrusností svého mnohobokého povrchu. Pro svou tvrdost se pro čedič vžilo místní pojmenování železňák.

Zpracování čediče

Pro své vlastnosti (tvrdost) velmi špatně opracovatelný materiál, používaný v neopracované nebo drcené podobě, vyjímečně s nejnutnějším úpravami nevelkého rozsahu. K dělení čedičových hranolů se používalo obouruční kladivo klínovitého tvaru.

Čedič na komunikace

Pro účely stavební výroby bylo čediče užíváno zejména v oblastech jeho přirozeného výskytu v podhůří Lužických hor, na okresech Česká Lípa a Děčín. Jako stavební materiál našel čedič uplatnění ve formě štěrku pro výstavbu silnic a v minulosti také k výrobě čedičových dlažebních kostek.

Čedič na stavby

foto: Čedičová opěrná zídka

Použití čedičových hranolů na nízkou opěrnou zídku.
Obec Líska, okres Děčín, Foto © MaČefotogalerie

V tradičním venkovském stavitelství zahrnujícím především obytné a hospodářské stavby je uplatnění čediče velmi skromné. Čediče je používáno téměř výhradně na zdící materiál pro stěny, podezdívky a opěrné zídky.

Čedič na ploty

S ohledem na sloupkovou odlučnost našel čedič uplatnění i na plotové sloupky. S tím souviselo nezbytné a v čediči velmi pracné vyhloubení dírek nezbytných pro uchycení plotových polí pomocí kovaných háků, které byli v kameni následně utěsněny sírou.

Čedič na kamenické prvky

Jako kamenický materiál pro náročnější kamenické nebo jiné práce byl však čedič díky svým mechanických vlastnostem zcela nepoužitelný.

Autor textu a fotodokumentace k materiálu
Čedič – vlastnosti, zpracovani a použití © Martin Čerňanský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *