Historie obce Úholičky

Stručný historický vývoj

Stránka o obci Úholičky.Archeologickými nálezy doloženo osídlení oblasti již před naším letopočtem. Obec v dnešní poloze založena asi lidmi ze staré osady situované níže a ohrožované častými povodněmi. První písemná zmínka o nové obci pochází až z roku 1603 (Historický lexikon obcí České republiky, vydal ČSÚ, Praha 2006).

Historické mapy obce ÚholičkyHistorické mapy s vyznačením obce Úholičky ve vztahu k městu Praze, tehdy ještě vymezené barokním opevněním. Dole mapa stabilního katastru a mapa pozekového katastru (mapy © ČÚZK, zdroj map: archivnimapy.cuzk.cz, text © www.obec-uholicky.cz, kráceno).

Obsah:

  1. Starší historie obce
  2. Mladší historie obce

Starší historie obce

Ve 14. století obec v majetku pražské kapituly sv. Víta. Roku 1420 zabavena církvi císařem Zikmundem a upsána Václavu z Valovic, část možná též v majetku pražského purkrabství. S ohledem na rok první písemné zmínky se tyto údaje, převzaté ze stránek obce Úholičky, vztahují nejspíše ke staré osadě uváděné ještě jako Hoholice.

Kolem roku 1600 ves nakrátko opět v majetku pražské kapituly. Po roce 1620 “pro vzpouru” zkonfiskovány, majitelem v té době již nejspíše V. Trmal z Toušic. Poté majetkem císařského místodržícího, knížete Karla z Lichtenštejna. Později v majetku pražského měšťana Martina Nováka, jehož dědicové roku 1860 velkostatek prodali.

Roku 1873 získává majetek hrabě Valdštejn, který vykoupil dva sousední statky a na jejich místě vystavěl zámek. Místo zahrad byl založen zámecký park. Později Valdštejnové hospodářská stavení i pole pronajímají A. Steinovi, zakládajícímu podnik na šlechtění řepného semene.

Mladší historie obce

Významný zlom v dějinách obce nastává na počátku 20. století. Roku 1901 kupuje zámek, velkostatek i polnostivelkopodnikatel a politik J. Wohanka. Jako první zavádí pěstování řepného semene ve velkém a zakládá rovněž šlechtitelské stanice, jednu přímo v obci. Později v této činnosti pokračují jeho synové, kupující pro čištění a uskladnění řepného semene bývalou továrnu v Roztokách.

Na počátku 20. století jsou v obci:

Po II. světové válce nastává v důsledku kolektivizace a vzniku tzv. střediskových obcí úpadek. Po polovině 20. století výrazně klesá i počet místních obyvatel.

Pohlednice a historické fotografie obce ÚholičkyPohlednice a historické fotografie obce Úholičky včetně zámku (pohlednice © www.fotohistorie.cz, fotografie vlevo dole a text © www.obec-uholicky.cz, fotografie zámku upravená do černobílé verze © MaČefotogalerie).

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Úholičky - stručná historie obce © Martin Čerňanský

Popisek

Osídlení krajiny,
vesnice a stavby

Popisek

Hlavní regiony
a typy domů

Popisek

Ochrana sídel
a staveb

Popisek

Encyklopedie,
rejstřík, album..TÉMATICKÝ OKRUH:
Dolní Povltavi

HLEDANÉ ODKAZY:
dům nábytek UNESCO rezervace podlaha Čechy kamna památky krajina kámen nádobí stropy Morava sporáky akce okna skanzeny chalupy výstavy šindel vrata klenby nátěry tašky dveře projekt dřevostavby řemesla sklo vestavby katastr Slezsko vinohradnictví hrady a zámky Beskydy sušárny parky pivovarnictví obce domy Veselý Kopec právo novostavby Valašské muzeum dlažba tesařské spoje práce rybnikářství krovy rozvoj zóny kování Kokořínsko mapy stavby dlaždice Holašovice

Památky a lidová architektura na Facebooku

Památky a lidová architektura na Twitteru

Památky a lidová architektura na E-mailu

Památky a lidová architektura na Google +

ČECHY - střední, jižní
a jihozápadní

ČECHY - severozápad,
severní a východní

Hledat jiné téma >

Sdílet článek >


LEGENDA: PR - památková rezervace, PZ - památková zóna, MVP - muzeum v přírodě, RLA - region lidové architektury, NKP - národní kulturní památka, KP - přístupná kulturní památka Zobraz větší mapu v novém okně

Redakce, webdesign a webmaster portálu:  info@lidova-architektura.cz, poslední změna: 08.02.2018

Památky a lidová architektura ČR - dům a zahrada, chalupy a bydlení © 2000 - 2017 Martin Čerňanský